Gülümse!

Pozitif Psikoloji alanında yapılan birçok araştırmaya göre gülümsediğimiz zamanlarda beynimize mutlu olduğumuz mesajını gönderiyoruz. Davranışsal olarak gülümseme eylemi, zihnimizi pozitif yönde etkiliyor ve sinirsel aktivitenin artmanı sağlıyor.

Kahkaha atmak, stresi rahatlatmanın ve ayrıca tüm vücutta daha fazla kan ve oksijen dolaşımı yaratmanın doğal bir yoludur. İşte bu nedenle Uzak Doğu’da Kahkaha Çigongu ve Hindistan’da Kahkaha Yogası teknikler geliştirilmiş. Günümüzde bizler yeni yeni bu kavramlarla tanışsak da binlerce yıldır kullanılıyor. Her iki teknikte de gülme egzersizi tıpkı düzenli spor yapmak gibi planlı şekilde her gün yapılıyor. Sesler enerjiyi dönüştürmede çok güçlüdür. “HA” sesi Çi enerjisi üreterek ve onun akışını kolaylaştırarak bir berraklık, açıklık, iyi olma ve mutluluk hissi verir. Kahkaha esnasında oluşan titreşimler ikinci beyin kabul edilen bağırsakları ve bütün karın bölgesini aktive eder. Bu da bütün organları temizlemeye ve gevşetmeye yardımcı olur. Kahkaha titreşimi diyaframı uardıkça nefesimiz derinleşerek dolaşımı arttırır ve kalp üzerindeki stresi azaltır. Titreşimler kalpten ve timüsten geçerken bağışıklık sistemimizi de güçlendirir.

Beynimizde nöronlar arasındaki iletişimi sağlayan küçük moleküllere nöropeptitler deniyor. Duygu durumumuzda meydana gelen değişikliğin bedenimizdeki etkilerinde nöropeptitlerin önemli bir rolü var. Mesela heyecanlandığımızda nefes alış verişimizde artış olur veya utandığımızda yüzümüz kızarır. Yaşadığımız duyguya bağlı olarak bedenimizde hissettiğimiz bu tepkilerin beyinimize iletişiminden sorumlu bu nöropeptit arkadaşlar aynı şekilde fiziksel olarak gülümsediğimizde veya kahkaha attığımızda da beynimize mutlu olduğumuz mesajını veriyor. Beynimizde dopomin, endorfin ve serotonin hormonlarının salgılanmasını arttırır. Mutluluk hormonlarının acının azaltılmasını sağladığı biliniyor. Bu nedenle uzmanlar hem fiziksel hem de duygusal acı hissi ile başa çıkmada gülmenin ve kahkahanın bu etkilerinden yararlanmayı öneriyorlar.

Add A Comment